Sprawdź nasze NOWOŚCI

Najnowsze projekty:


  Social media:
  Do góry

  O-HOUSE

    /  Architektura   /  Architektoniczne skarby

  Architektoniczne skarby

  Bogactwo formy i skupienie się na detalach było charakterystyczne dla tzw. złotego i srebrnego wieku. Epoka ta to tworzenie zapierających dech świątyń oraz pałaców bogatych w złocenia i liczne dekoracje. Miały one przyciągać uwagę, skupić wzrok, onieśmielić „zabiegami” architektonicznymi widza.

  W gminie Sośnicowice zachował się późnobarokowy pałac powstały w 1755 r., wybudowany  przez Karola Józefa von Hoditza. W 1945 r. został zniszczony i spalony, został jednak odbudowany w latach 60. Od roku 1965 mieści się tutaj Dom Pomocy Społecznej. Rodzaj zdobień Pałacu robi wrażenie, a odwiedzający gminę przejazdem zawsze zwracają uwagę na szczególnie wyróżniającą się budowle.

  Jak tego rodzaju budynek może odegrać role w obecnej architekturze? Czy ten styl jest obecny we współczesnym projektowaniu ? Może warto zadać sobie pytanie jak bardzo na przestrzeni wieków detal zmieniał swoją formę. We współczesnej architekturze panuje prostota, mniej znaczy więcej – a ten trend jest przeciwstawny do wspomnianych złotych zdobień. Obserwujemy styl minimalistyczny, choć złoto w dekoracji wnętrz zaczęło się odradzać i coraz więcej złota jest aktualnie modne (w minimalistycznym wydaniu), to jest to jednak, naszym zdaniem, szybko zmieniający się trend, który zostanie niebawem zastąpiony czymś nowym. Projektanci szukają inspiracji z przeszłości, aktualnie obserwujemy również powrót do trendów z lat PRL, komody na wysoki połysk, fotele lisek. Historia zatacza krąg, być może w przyszłości powrócimy do innych elementów  stylu barokowego, który odnajdzie miejsce w naszej codziennej rzeczywistości.